TURISTICKÁ MAPA


Mapa znázorňujúca pešiu turistickú trasu zo zastávky Popradské pleso, prípadne zo Štrbského Plesa ku chate na Popradskom plese, odtiaľ Mengusovskou dolinou ku chate pod Rysmi a odtiaľ cez sedlo Váhy (2339,7m) na severozápadný (vyhliadkový) vrchol Rysy (2499m).

15 Č: Štrbské Pleso - Popradské pleso 1 1/4 h
Zo Štrbského Plesa pred liečebňou Helios začíname mierne vystupovať v lesnom poraste južným výbežkom Patrie až na Trigan. Odtiaľ takmer vodorovne postupujeme riedkym porastom k rázcestiu "zimnej" cesty (17 Z.). Ďalší úsek je v zimnom období uzavretý pre nebezpečenstvo snehových lavín z južných úbočí a žľabov masívu Patrie. Od rázcestia ešte kúsok lesom, potom otvoreným terénom (krásny výhľad do Mengusovskej a Zlomiskovej doliny) v úbočí Patrie mierne dolu (studnička) až k mostu cez Hincov Potok. Odtiaľ krátko a mierne hore na rázcestie nad Popradským plesom a asfaltovou hradskou dolu k chate kpt. Morávku pri Popradskom plese.

16 M: Zast. elektr. žel. Popradské Pleso - Popradské pleso 1 h - rázc. nad Žabím potokm 1 1/4 h
Zo zast. elektr. žel. Popradské Pleso vpravo hradskou cez koľajnice električky a priamo hore po asfaltovej hradskej (závory, zákaz vjazdu motorovým vozidlám), cez most nad riečkou Poprad. Sledujeme stále asfaltovú hradskú, ktorá mierne stúpa. Asi v polovici výstupu opäť prekračujeme mostom potok nazývaný Krupá, ktorý vyteká z Popradského plesa a spoločne s Hincovym potokom vytvára rieku Poprad (nižšie prekročenú). Odtiaľ hradská vystupuje dvoma dlhými serpentínami, naberá výšku a vychádza z lesa do otvoreného terénu. Otvára sa panoráma záveru Mengusovskej doliny. Dlhší úsek ideme po nej rovno vedľa rázc. Symbolický cintorín (18 Ž, lavička) a o niekoľko desiatok metrov pretíname tzv. "zimnú" cestu (17 Z). Ďalej mierne vlnitým terénom v lese schádzame k rázc. nad Popradským plesom na Magistrálu (15 Č). Tu opustíme hradskú, ktorá schádza vpravo k chate kpt. Morávku pri Popradskom plese a pokračujeme vľavo hore lesnou cestou do Mengusovskej doliny. Miernym výstupom prechádzame najprv lesom, potom v kosodrevine. Prejdeme po drevenom moste nad Žabím potokom a onedlho prídeme k rázc. nad Žabím potokom (vpravo 19 Č).

17 Z: Trigan - Popradské pleso 1 h
Od rázc. pod Triganom vpravo nadol dosť strmo na dno doliny a po ľavom brehu Hincovho potoka hore vlnitým terénom. Prekročíme mostom Hincov potok a na druhej strane potoka miernym výstupom pretíname asf. hradskú (16 M) a pokračujeme ďalej ponad západný breh Popradského plesa k chate kpt. Morávku pri Popradskom plese.

18 Ž: Popradské pleso - Symbolický cintorín 1/4 h - rázc. so 16 M 1/2 h
Od chaty kpt. Morávku pri Popradskom plese doprava popri záp. a juž. brehu plesa až k výtoku, kde sa začína potok Krupá. Ďalej doprava skalnatým chodníkom medzi obrovskými balvanmi pod Ostrvou do limbového hája. Chodníkom v serpentínach strmo hore až ku kaplnke Symbolického cintorína. (Uzavretý od 1.1. do 30.6.). Po prehliadke od kaplnky priamo nadol strmým chodníkom k potoku Krupá a cez most. Na druhej strane mierne hore až k asf. hradskej na rázc. so 16 M.

19 Č: Rázc. nad Žabím potokom - chata pod Rysmi 1 3/4 h - sedlo Váha 2 h - Rysy 2 3/4 h
Od rázc. nad Žabím potokom (16 M) odbočíme doprava a hneď strmo vystupujeme kamenistým chodníkom v kosodrevine vedľa obrovského balvana, nazývaného Hincova skala, do otvoreného terénu. Hneď nato prekročíme mostom Žabí potok a začíname vystupovať početnými serpentínami dosť strmo hore úbočím k nápadnej, charakteristickej skale nazývanej Wachterka, a vstupujeme do kotliny Žabích plies. Chodník vedie nad Veľkým Žabím plesom, popod vodopádom z doliny pod Váhou; začíname vpravo vystupovať krátkymi, ale strmými zákrutami v sutinovisku pod skalnú stenu. Stenu prekonávame pomocou železných reťazí traverzom doprava (za letného snehu alebo poľadovice veľmi nebezpečný úsek) na rovnejšiu časť chodníka, ktorým postupujeme až k vodopádu. Odtiaľ už v dol. po Váhou strmými serpentínami po sklanom chodníku (miestami letný sneh, treba zvýšiť opatrnosť) až k chate po Rysmi (najvyššie položená tatranská chata, otvorená len v letnom období). Od chaty tiahlou serpentínou v ľavej časti dolinky a v závere prudkými serpentínami do sedla Váha. (Zostup zo sedla do Českej doliny možný len pre horolezcov !) Zo sedla vľavo do juhozápadného úbočia Rysov a vzákrutách mierne hore na rebro. Na druhej strane niekoľko metrov dole, potom podídeme juhovýchodný a hlavný vrchol a nakoniec strmými serpentínami vystúpime na severozápadný - vyhliadkový vrchol Rysov. Štátna hranica, prechod do Poľska možný len z cestovným pasom. Návrat tou istou cestou. Výhľad z vrcholu Rysov na celé Vysoké Tatry sa považuje za najkrajší a najrozľahlejší.


Mengusovská dolina
    Mengusovská dolina a Popradské pleso z OstrvyMengusovská dolina je 8 km dlhá, rozvetvená, turisticky príťažlivá dolina. Jej vody vytvárajú riečku Poprad. Kratšie túry smerujú zo Štrbského Plesa (červená) alebo zo zastávky TEŽ Popradské Pleso (modrá) do centra doliny ku Popradskému plesu ( Chata pri Popradskom plese - ubytovanie, strava) a na Symbolický cintorín (pamiatka obetiam hôr).
    Pri Popradskom plese sa dolina člení na severovýchodnú Zlomiskovú a na severozápadnú samotnú Mengusovskú dolinu. Ňou chodník (modrá) stúpa do Hincovej kotliny a do bočnej kotliny Žabích plies (červená). Hincovu kotlinu lemuje skalný amfiteáter Mengusovských štítov, Kôprovského štítu a Čubriny.
    V závere dominuje Veľké Hincovo pleso (20,08 ha, hĺbka 53,7 m - najväčšie a najhlbšie na slovenskom území Tatier). Cez Vyšné Kôprovské sedlo možný prechod do Kôprovej doliny (modrá) alebo výstup na Kôprovský štít (červená) s výhľadmi do okolitých dolín a na susedné vrcholy.
    Kotlinu Žabích plies oddeľuje od Hincovej kotliny južný hrebeň dominantného pyramídového vrcholu Volovca. Okolo Žabích plies chodník (červená) stúpa mohutným skalným prahom (zaistený reťazami) do Dolinky pod Váhou ku Chate pod Rysmi (2250 m, najvyššie položená vysokohorská chata). Cez sedlo Váhy chodník stúpa na najvyhľadávanejší výhľadový vrchol Rysy (2499,6 m, štátna hranica - nutný návrat).

VÝCHODISKO NA TÚRY: Štrbské Pleso (červená), zastávka TEŽ Popradské Pleso (modrá).

TURISTICKÉ CHODNÍKY: osada Štrbské Pleso [Mlynická dolina] - Chata pri Popradskom plese (červená, 1h15"/1h05"), železničná zastávka Popradské pleso - Chata pri Popradskom plese (modrá, 1h00"/0h50"), Chata pri Popradskom plese - Symbolický cintorín (žltá, 0h30"/0h30"), Chata pri Popradskom plese - Sliezsky dom [Velická dolina] (červená, 3h30"/3h30"), Chata pri Popradskom plese - Chata pod Rysmi (modrá-červená, 2h20"/1h45"), Chata pod Rysmi - Rysy [Bielovodská dolina] (červená, 1h00"/0h45"), Chata pri Popradskom plese - Vyšné Kôprovské sedlo [Kôprová dolina] (modrá, 2h20"/2h00"), Vyšné Kôprovské sedlo [Kôprová dolina] - Kôprovský štít (červená, 0h30"/0h30").


OKOLIE: Ostrva, Vysoká, Mengusovský Volovec, Patria, Mlynická dolina, Vyšné Hágy.

V doline Ku Popradskému plesu Pod Volovcom mengusovským (Oľgin kopec) Ku Veľkému Hincovmu plesu I Ku Veľkému Hincovmu plesu II Veľké Hincovo pleso Vyšné Kôprovské sedlo Hincová veža Žabia veža a Rysy Cestou od Žabích plies ku chate pod Rysmi Žabie plesá I Žabie plesá II Pohľad do Mengusovskej doliny z Rysov (Žabie plesá) Cestou z Popradského plesa na Štrbské pleso Mengusovská dolina a Popradské pleso z Ostrvy II Cestou na Rysy I Cestou na Rysy II Cestou na Rysy (Oľgin kopec)

Symbolický cintorín

 

    Pri kaplnkeSymbolický cintorín (1525 m) je turistami hojne navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy, kde v limbovom poraste sa nachádza symbolický cintorín na pamiatku tých, čo nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách a výnimočne i Tatrancov, ktorí zahynuli vo svetových horách.
    Toho času je tu vyše 160 pamätných tabúľ a 50 ručne vyrezávaných drevených krížov. Pôvodne boli pamätné tabule obetí Vysokých Tatier roztrúsené viac-menej na konkrétnych miestach horských tragédií. Propagátorom, ako aj konkrétnym realizátorom myšlienky založiť symbolický cintorín obetí hôr bol akademický maliar Otakar Štáfl (1884 až 1945), ktorý sa spolu s manželkou a niekoľkými priateľmi pustil r. 1936 do výstavby diela. Verejnosti ho odovzdali r. 1940 s mottom „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu".
    Dnes sa o symbolický cintorín stará Správa TANAPu. Pre jeho ďalšie rozširovanie platia z estetických a priestorových príčin teraz už prísne kritériá. Pre návštevníkov je každoročne uzavretý od 1.januára do 30.júna.

PRÍSTUP: Chata pri Popradskom plese (žltá, 0h30"/0h30"), osada Štrbské Pleso (modrá-červená, 1h15"/1h25"), jazero Štrbské pleso (modrá-červená, 1h15"/1h25"), železničná zastávka Popradské pleso (modrá, 0h40"/0h50"), Chata pod Rysmi (modrá-červená, 2h30"/1h55"), Rysy (modrá-červená, 3h30"/2h40"), Ostrva (modrá-červená, 1h55"/1h10"), Kôprovský štít (modrá-červená, 2h40"/3h00"),



OKOLIE: Mengusovská dolina, Tupá, Mengusovský Volovec, Patria.

Na Symbolickom cintoríne I Na Symbolickom cintoríne II

Chata na Popradskom Plese

 
TELEFÓN: ++421-52-4492177, 4492765
EMAIL:
popradskepleso@horskyhotel.sk
TYP: Chata
POČET LÔŽOK: 120
PRÍSTUP: osada Štrbské Pleso 1h15"


    Pohľad na Chatu pri Popradskom plese
Chata (1494 m) je najnavštevovanejšou chatou s celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách, situovaná v krásnom prostredí Mengusovskej doliny na severnom brehu Popradského plesa.
    Roku 1879 vyrástla pri Popradskom plese prvá neveľká drevená chata Uhorského karpatského spolku, tzv. Majláthova chata, ale o rok neskôr vyhorela. Roku 1881 ju nahradili rovnako veľkou kamennou budovou, ale r. 1890 aj tú zničil požiar. Tretiu chatu postavili r. 1892 a neskôr ju rozšírili o turistickú ubytovňu. Tieto objekty slúžili do r. 1961, keď dali do prevádzky nový turistický hotel.
    Starú budovu po 2. svetovej vojne pomenovali Chatou kpt.Morávku na počesť Štefana Morávku (1911-1945), veliteľa oddelenia finančnej stráže osady Štrbské Pleso, ktorý padol ako veliteľ prieskumnej hliadky partizánskeho oddielu Vysoké Tatry na Grúniku pod Kriváňom. Stará budova neskôr vyhorela a toto pomenovanie prevzal nový objekt, ktorý medzitým stratil charakter hotela. V súčasnosti sa chata nazýva Chata pri Popradskom plese.

PRÍSTUP: Symbolický cintorín (žltá, 0h30"/0h30"), osada Štrbské Pleso (červená, 1h05"/1h15"), jazero Štrbké Pleso (červená, 1h05"/1h15"), železničná zastávka Popradské pleso (modrá, 0h50"/1h00"), Chata pod Rysmi (modrá-červená, 2h20"/1h45"), Rysy (modrá-červená, 3h20"/2h30"), Sliezsky dom (červená, 3h30"/3h30"), Kôprovský štít (modrá-červená, 2h50"/2h30"), Tri studničky cez Vyšné Kôprovské sedlo (modrá, 7h20"/7h15").



OKOLIE: Mengusovská dolina, Ostrva, Vysoká, Mengusovský Volovec, Patria, Mlynická dolina, Vyšné Hágy.


Recepcia V reštaurácii I V reštaurácii II Popradské pleso Chata pri Popradskom plese

Chata pod Rysmi
TELEFÓN: ++421-52-4422314
TYP: Chata
POČET LÔŽOK: 13 lôžok v spoločnej nocľahárni na poschodí
ADRESA: Kontakt: Viktor Beránek, Chata pod Rysmi, 059 58 Štrbské Pleso
PRÍSTUP: Chata pri Popradskom plese 2h20"

  
    Pohľad na chatuChata (2250 m) je najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách, obhospodarovaná len v letnom období (máj-október), postavená v odnoži Mengusovskej doliny, v doline pod Váhou. Okolo nej vedie frekventovaný turistický chodník na Rysy.
    O potrebe chaty pod populárnymi Rysmi sa hovorilo už koncom 19. storočia, ale pre technické a najmä finančné ťažkosti ju postavili až roku 1932.
    Pôvodne prízemný objekt rozšírili r. 1977 o poschodie.
    Chatárom na chate je Viktor Beránek.

PRÍSTUP: Chata pri Popradskom plese (červená-modrá, 1h45"/2h20"), osada Štrbské Pleso (červená-modrá-červená, 2h50"/3h35"), jazero Štrbské pleso (červená-modrá-červená, 2h50"/3h35"), železničná zastávka Popradské pleso (červená-modrá, 2h35"/3h20"), Rysy (červená, 1h00"/0h45").



OKOLIE: Mengusovská dolina, Vysoká, sedlo Váha, Bielovodská dolina, Morskie oko, Mengusovský Volovec, Kôprovský štít

Vo vnútri I Vo vnútri II Nocľaháreň na poschodí I Nocľaháreň na poschodí II Pred Chatou pod Rysmi - pred postavením prístavby  Chata I Chata II Chata pod Rysmi pred poškodením lavínou v zime r.2000-2001

Rysy

 

Na vrchole
   
Rysy (2499 m) sú hraničným vrcholom medzi Slovenskom a Poľskom v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier.
    Má tri vrcholy : vyhliadkový (hraničný) severozápadný, prostredný (hlavný) a juhovýchodný, najnižší.
    Z vrcholu vybiehajú tri hrebene: na sever k Malým Rysom, na juh cez Váhu k Českému štítu a na západ k Žabiemu koňu.
    Rysy patria k najnavštevovanejším tatranským vrcholom. Pre široký rozhľad, aký poskytujú, propagovali ich pred 1. svetovou vojnou ako „uhorské" alebo „tatranské Rigi". Prvý známy výstup vykonal správca Starého Smokovca Eduard Blásy (1820-1888) s vodcom Jánom Rumanom Diečnym st. 20.7.1840, v zime Teodor Wundt s Jakubom Horvayom 10.4.1884. V 90. rokoch 19. storočia pripomínala Blásyho prvovýstup mramorová tabuľa.
    Roku 1899 navštívila Rysy Marie Curie-Skłodowska (1867-1934) s manželom Pierrom a r. 1913 Vladimír Iľjič Lenin.

PRÍSTUP: Chata pri Popradskom plese (červená-modrá, 2h30"/3h20"), osada Štrbské Pleso (červená-modrá-červená, 3h35"/4h35"), jazero Štrbské pleso (červená-modrá-červená, 3h35"/4h35"), železničná zastávka Popradské pleso (červená-modrá, 3h20"/4h20"), Chata pod Rysmi (červená, 0h45"/1h00"),



OKOLIE: Mengusovská dolina, Vysoká, sedlo Váha, Bielovodská dolina, Morskie oko, Mengusovský Volovec, Kôprovský štít, Patria.

Cestou na Rysy V sedle Váha Gánok zo sedla Váha v pozadí s Gerlachovským štítom Skalné veže cestou na vrchol Pod vrcholom Oddych na vrchole Výhľad na Poľské Tatry Pohľad na Rysy z Poľského hrebeňa Poľská hranica Výhľad zo sedla Váha na Kôpky a hrebeň Bášt